Historyczne otoczenie Pałacu
Także sąsiedztwo Pałacu pełne jest historycznych obiektów. Nieopodal znajduje się neogotycki kościół pod wezwaniem św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy, zbudowany w latach 1896-1899. W kaplicy Chrztu Świętego znajdują się rzeźby Chrystusa frasobliwego i św. Jana Ewangelisty. W pobliżu głównego wejścia do kościoła umiejscowiony został pomnik parafian, którzy zginęli w czasie obu wojen światowych oraz podczas powstania wielkopolskiego.
Bliskość zabytkowego kościoła doceniają zwłaszcza pary, które organizują u nas swoje przyjęcie weselne: po nabożeństwie można łatwo i szybko przejść na salę, by rozpocząć zabawę.
Sceny z historii w Sali Kolumnowej
Sala Kolumnowa to szczególnie piękna część Pałacu. Zbudowana na planie rotundy, wyróżnia się misternym sztukatorskim sufitem. Na ścianach sali umieszczone zostały płaskorzeźby o tematyce historycznej, oparte na rycinach Franciszka Smuglewicza z lat 1789-1791. Do dziś można oglądać trzy ze scen: Mieszka I niszczącego posągi bóstw pogańskich, Bolesława Chrobrego wbijającego pale graniczne na Łabie i Sali oraz Mieszka II przyjmującego hołd zbuntowanych Pomorzan. Zanim została zniszczona, kompozycji dopełniała czwarta płaskorzeźba, przedstawiająca pogańskiego wodza Wichmana składającego broń przed Mieszkiem I.